Budapest világvárossá válása nagyléptékű beruházásokat igényelt, amelyhez a szükséges forrásokat részben kölcsönfelvétel útján teremtette elő. Kölcsönök felvétele nem szükségszerűen jár együtt értékpapírok kibocsátásával: a rövid lejáratúak jellemzően értékpapírok kibocsátása nélkül (pl. kövezőkölcsön útburkolásra, Szent István-templom építésére), a hosszú lejáratú, törlesztéses kölcsönök jellemzően értékpapírok kíséretében jelentek meg. Jelen írás ez utóbbi kötvények, kötelezvények útját kíséri végig, amelyek Budapest Székesfőváros 1945 előtti adósságának mintegy kétharmadát tették ki.
DOI: 10.56045/BLM.2022.9
A kötvény, mint a hitelfelvétel eszköze
Az értékpapírokat osztalék-, kamat- és nyereménypapírok csoportjába szokták sorolni. A kamatpapírokat kibocsátóik biztosítékok mellett hozhatták forgalomba, a meghirdetett számú értékpapírok sorsoláskor vagy lejáratkor névértékben történő törlesztést ígértek. Fedezetük a kibocsátó olyan jövedelme, követelése, amely harmadik személy számára nem köthető le, például adóbevételek. A tőkeösszeg visszafizetése sorsolási terv szerint történt. A kamatokat előre meghatározott helyeken és időpontokban fizették ki, ezt az értékpapírok második, vagy harmadik oldalán jelölték.
Két fajtája a járadék- és a törlesztéses kötvény. A fővároson kívül számos város, például Debrecen, Győr, Szeged, Sopron, Budafok, Eger, Kispest, Rákospalota, Szentendre vagy Újpest adott ki kölcsönkötvényt:
Magyarországon az 1890-es évek gazdasági fellendülése egybeesett az értékpapírok első virágkorával. A legnagyobb nem magán kibocsátó az állam mellett Budapest Székesfőváros volt. Az 1897 és 1946 közötti kölcsönfelvételekhez szükséges értékpapírok kibocsátásának jogi alapját az 1872. évi XXXVI. tc. adta.[1] Fedezetéül a székesfőváros összes jövedelme szolgált. A kötvények, kötelezvények bemutatóra szóltak, 4–6% kamatot ígértek, adó- és illetékmentesek, óvadék- és bánatpénzképesek voltak. A törlesztést részben a kölcsönökből létesített beruházásokból befolyt jövedelemből tervezték.
Előzmények: Buda és Pest értékpapírjai
Buda 1859-ben,[2] Pest 1871-ben[3] bocsátott ki kölcsönfelvételhez értékpapírt. Nagy jelentőségű volt a városfejlesztés szempontjából az 1870-es állami nyereménykölcsön[4] a Duna fővárosi szakaszának szabályozására, Pest-Buda közlekedésének fejlesztésére. E kölcsön tette lehetővé többek között a Lánchíd megváltását az üzemeltető társaságtól, a Margit híd, az Andrássy út és közraktárak építését.[5]
A székesfőváros értékpapír-kibocsátással kapcsolatos feladatai és jogai
A főváros feladatai közé tartozott a kötvények, a végleges kötvény elkészültéig ideiglenes elismervények és a sorsolási jegyzékek előállítása, a hirdetmények megjelentetése, valamint a papír bevezetése a budapesti tőzsdére.
Joga volt a fővárosnak a kölcsönök felmondásához, a kötvények beváltásához. A korona értékvesztése és az európai pénznemek értékének egymáshoz viszonyított értékváltozásai, majd az új valuta bevezetése számos – akár bíróságig jutó[6] – problémát vetettek fel az első háború után a beváltásnál és a törlesztésnél.
1914-ben tanácsi határozat írta elő az értékpapírok szerződési példányainak, fordításainak levéltári őrzését.[7] Alapokmányait a levéltár páncélszobájában kellett őrizni, a szerződésből 30 példányt „előforduló esetben kiszolgálás végett” Gárdonyi Albert főlevéltárosnak adtak át.
Az értékpapírok
1897-ben, majd hat évvel később nagyobb összegű kölcsönt vett fel a főváros hazai bankoktól. Az 1903-as belföldi kölcsön egy részét korábbi kölcsön konvertálására fordították, de segítségével számos közérdekű beruházást is finanszíroztak.
1. kép. Határozat az 1897. évi kölcsön 1914. szeptember 1-jei sorsolásáról.
(BFL VII.151. 1914. 1969.)
Külföldi kölcsönök
Az „angol” kölcsön
A főváros első nagy, külföldi, törlesztéses kölcsönakciója az 1910. évi angol font sterling kölcsön volt. A londoni Lloyds Bank Ltd és a Neumann Luebeck & Co. 2 millió font névértékű kölcsönre vonatkozó ajánlatát a székesfőváros 1910. január 10-i közgyűlése fogadta el.[8] Az 50 év alatt törlesztendő kölcsön kötelezvényeit Londonban és Budapesten félévente sorsolták az értékpapír tulajdonosai között. A londoni beváltóhelyek Budapesttől 1/8% jutalékot kaptak. A bankok a kötelezvényeket 91½%-os árfolyamon vették át. A budapesti tőzsdei jegyzésről a főváros, a külföldi tőzsdei megjelenésről a szerződő bankok voltak kötelesek gondoskodni. Az értékpapír papírját az erdélyi Péterfalvi Papírgyár Rt.[9] szállította, a nyomtatást a Székesfővárosi Házinyomda végezte.
(BFL IV.1413.i 532. kötet 1910)
A „francia” kölcsön[10]
A beruházási program folyamatosságának biztosítására, a függő adósságok visszafizetésére és a közmunkák költségeinek fedezésére újabb, nagy összegű külföldi törlesztéses kölcsön felvételéről döntött a főváros közgyűlése. 1911. április 8-án a Banque de Paris et des Pays-Bas szindikátus a Crédit Lyonnais vezetése alatt álló francia bankcsoporttal kötött a polgármester szerződést 50 éves lejáratú, 100 millió korona = 105.000.000 frank névértékű, 4%-os kamatozású, egyenként 400 koronás = 420 frankos bemutatóra szóló kötelezvényre.
6. kép. Az 1911. évi „francia” kölcsön nyomtatásáról szóló határozat.
(BFL XV.14. 3. kisdoboz 2. 1911/8.)
52%-ot a francia, belga és svájci bankok jegyeztek, 48%-ot a Magyar Általános Hitelbank, a Pesti Magyar Kereskedelmi Bank és a Pesti Hazai Első Takarékpénztár-Egyesület. A bankok a kölcsönt 90,56%-on vették át. A főváros vállalta a Franciaországban esedékes illetékek fizetését, a francia bankcsoport részére 1/8% jutalékot biztosított. A beváltás Budapesten koronában, külföldön frankban történt. A címletek előállítási és szállítási költségei – ideértve a külföldi szerződő felekhez történő szállítást is – a főváros pénztárát terhelték. A főváros köteles volt a papírt a budapesti tőzsdén jegyezni és ennek költségeit viselni, míg a külföldi tőzsdei szereplések költsége a szindikátust terhelte. A kisorsolt kötelezvények számát a főváros a Budapesti Közlönyben közölte. A tőketörlesztés és kamatszelvény beváltás az 1914. május 1-én esedékes részlettel megszakadt.
A „német” kölcsön
1914. március 2-án a főváros a berlini Dresdner Bankkal kötött kölcsönszerződést 158 millió korona névértékben, 4 ½%-kal kamatozó, bemutatóra szóló kölcsönkötvények kibocsátásáról 50 éves futamidőre az 1909-ben indított beruházó program teljes végrehajtása, a függőkölcsön visszafizetése céljából.[11] A kölcsönt Németországban, Hollandiában, Belgiumban, Svájcban és Magyarországon helyezték el.
A többvalutás kötvény 24 koronával, 20,40 márkával, 1 font sterlinggel, 25,20 frankkal és 12 hollandi forinttal volt egyenlő értékű. Értékét a Dresdner Banknál nyitott számlán 87% árfolyamon írták jóvá a főváros javára. A tőke 65,8%-át a német bankcsoport jegyezte, míg a magyar fél a tervezett 20% helyett csak 8,2%-ot, a többi angol, svájci, holland és belga pénzintézetek között oszlott meg. A beváltásért e kölcsön esetében is 1/8% jutalék járt. A főváros 1% értéken térítette meg a bankoknak a bélyeg- és egyéb költségeit. Így összességében 150 millió jegyzett koronából 129-et kapott meg. A kötelezvények számozott íveit a Péterfalvi Papírgyár Rt. szállította.[12]
Az első világháború és az azt követő események hatásai az értékpapírokra
1914 őszén az első világháború miatt a kölcsönök törlesztő- és kamatszolgáltatását részben felfüggesztették (Nagy-Britannia és Franciaország felé is), majd a rendeletet később módosították.[13]
A háború idején főváros bevételei egyre kevésbé fedezték az adósság visszafizetésének költségeit. Ismét egyhangúan szavazta meg a közgyűlés a következő nagy – ezúttal belföldi – kölcsönt kifejezetten közérdekű beruházásra 1916. március 8-án[14] 80 millió korona értékben.
A háború alatt kibocsátott budapesti kötvények egyidőben forogtak az állam nyolc alkalommal, nagy mennyiségben kibocsátott hadikölcsönével, de azoknál népszerűbbek voltak a jegyzők körében.
1919-ben a Tanácsköztársaság rendeletileg betiltotta az esedékes fővárosi kölcsönök beváltását. Népbiztosi leirat szögezi le, hogy „a külföldi kölcsönök után sem teljesíthető fizetés… tényleges beváltásra csupán abban az esetben kerülhetne sor, ha a beváltás időpontjáig az ezidőszerint fennálló beváltási tilalom feloldatnék”.[15] Augusztus 1. után is aggodalomra adott okot a fővárosnak a külföldi kölcsönök beváltásának helyzete, mivel a háború miatt az angol és francia kölcsönök fizetési tilalma immár 10 félévre emelkedett. A főváros kísérletet tett a külföld megrendült bizalmának helyreállítására.
A háborúval járó kiadások és befektetések finanszírozására, az állandósult költségvetési hiány fedezésére vett fel a főváros 1920-ban belföldi kölcsönt 60 éves futamidőre.
7. kép. Az 1920. évi 1000 korona kötelezvény.
(BFL IV.1413.i 532. kötet 1920)
A háború és az azt követő események a kötvények potenciális vásárlóinak, a középosztály tagjainak anyagi helyzete és bizalomvesztése erősen csökkentette a jegyzést. Az értékpapírokban fekvő vagyonok nem voltak mobilizálhatók.
A külföldi valutában felvett kölcsönök törlesztése a korszak örök vitatémáját képezte. Az első világháború előtt felvett külföldi kötvények kamat- és tőkeszolgálatát az 1925-ös ostende-i egyezmény rendezte nemcsak a magyar valuta, hanem a francia, a svájci frank és a holland forint devalvációja miatt is.[16] Az egyezmény értelmében a háború miatt felfüggesztett törlesztési kötelezettséget rögzítették. Kritika érte a fővárost azért, mert az értékcsökkent külföldi valutákban történt visszafizetés az árfolyamkülönbözet, illetve az arany értékének változása miatt előnyös volt a városnak, és azért is, mert a külföldi kölcsönök törlesztő kamatai külföldre kerültek.[17] A többvalutás kölcsön lehetőséget adott a kötvénybirtokosoknak arra, hogy szabadon válasszanak, mely valutában kérik a törlesztést. 1931-ben, a nagy gazdasági világválság idején az angol font árfolyamcsökkenést szenvedett, a hitelezők a font helyett ezt követően inkább a svájci frankban történő fizetést választották, majd a svájci frank értékcsökkenése után a holland forintot.[18]
A két világháború között a stabilizációban a belföldiek mellett ismét jelentős szerepet játszottak a külföldi kölcsönök. A külső források számottevő terhet jelentettek a hitelfelvevők számára, de hozzájárultak az infrastrukturális fejlesztésekhez, a modernizációhoz és általában az életfeltételek javításához. A korona elértéktelenedése miatt a fővárosnak kedvező lehetősége nyílt a belföldi kölcsönök törlesztésére, a külföldi kölcsönök terhei azonban próbatételt jelentettek a városnak. Mégis, az 1920-as évek második felében ismét a külföldi kölcsön tűnt megoldásnak az új beruházások finanszírozásához. A Magyar Általános Hitelbank közvetítette a korszak utolsó külföldi fővárosi kölcsönét 1927-ben, a 15 bankból álló Bankers Trust Co. (New York) által nyújtott 20 millió dollár összegű hitelt.
A gazdasági világválság idején a rövid lejáratú függőkölcsönök segítették a beruházások folytatását. A teljes hitelállományhoz[19] tartozott még a fővárosi pénzintézetek felé függő, valamint „egyéb” megnevezésű tartozás,[20] az árfolyamveszteség, a jutalékok, a kezelési és egyéb költségek. 1943-ig folytatódtak a főváros kölcsönkibocsátásai, de a hiteleket jellemzően a korábbi kölcsönök adósságainak törlesztésére és nem új beruházásokra fordították.
8. kép. Az utolsó székesfővárosi kötvény. 1943. szeptember 1.
(BFL IV.1413.i 532. kötet 1943)
Székesfővárosi kölcsönök felhasználása
Év | Felhasználás módja |
1897 | Közérdekű beruházások: dunai hidak, Belváros szabályozása, új városháza (Károly-kaszárnya átalakítása), káposztásmegyeri vízművek, II. kerületi vásárcsarnok, főgyűjtő csatorna, sertésvágóhíd, rakodópart, vámház, iskolák építése, ill. bővítése |
1903 | Gázművek, a Széchenyi- és Szent Gellért fürdők építése, fertőtlenítő intézet felállítása, a Szent István kórház bővítésére, bérházak, lakások és iskolák építése, vízvezeték, csatornázás, iskolák, óvodák, vásárcsarnokok, állatvásárok, zsibárustelep építése, ill. bővítése |
1910 | Bérházak, kislakások, népszálló, iskolák, artézi fürdő, Sárosfürdő (Szent Gellért) és kórház, szarvasmarha-közvágóhíd, csatornázás, vízvezetéki csőhálózat, Budapest Főváros Állat- és Növénykertje, állatvásárpénztár, kenyérgyár, népszállók, népotthonok, kórházak, fertőtlenítőintézet, fuvartelep, villamostelepek építése, ill. bővítése, gazdasági beruházások; tűzoltásügy, légszeszüzem megváltása |
1911 | Széchenyi- és Szent Gellért gyógyfürdők, iskolák, kórházak, népjóléti intézmények, lakások építése, központi gázművek, világítási, vízvezetéki és csatornázási berendezések létesítése, kenyérgyár bővítése, városszabályozás, közlekedési és köztisztasági, gazdasági beruházások, közoktatásügyi, közélelmezés, közegészségügy |
1914 | A Magyar Villamossági Rt. Váci úti telepének és a fuvartelep megváltása, szarvasmarha közvágóhíd bővítése, barakk iskolák, kórházak, lakások, kenyérgyár építése, Gellért-fürdő, világítás, vízvezeték csatornázás bővítése, híd- és útfelújítás |
1916 | Magyar Villamossági Rt. Váci úti telepének megváltása, fuvartelep, szarvasmarha közvágóhíd bővítése, barakk-iskolák építése |
1918 | Városháza bővítése, Budapesti Általános Villamossági Rt. telepeinek megváltására, iskolák barakk-termeinek építése, felszerelése |
1920 | Bevételek és kiadások közötti állandósult hiány fedezésére |
1927 | Lakások, elektromos művek, vízvezeték, autóbuszüzem, marha- és sertésközvágóhidak, vásárok, központi vásárcsarnok, kerületi vásárcsarnokok építése, ill. bővítése |
1936 | Munkaalkalmak teremtése, egészségügyi és kulturális célok |
1937 | Tabáni gyógyszálló építése |
1938 | Munkaalkalmak teremtése, főleg egészségügyi és kulturális célok |
1939 | Munkaalkalmak teremtése, kislakások építése (főleg sokgyerekeseknek és tűzoltóknak) |
1941 | Nemzeti Sportcsarnok építése |
1942 | Mátravidéki erőmű építése |
1943 | Légoltalmi kiadások, tűzoltószerek beszerzése |
A második világháborúban sok értékpapír megsemmisült, vagy károsodott. A háború után a magyar valutákra szóló értékpapírok váltása lehetetlenné vált. 1946-ban három nagy külföldi kötvény, az 1910-es font sterling, az 1914-es többvalutás és az 1927-es USA dolláros helyére ideiglenes kötelezvényeket adtak ki az eredetiekkel megegyező jogokkal és kötelezettségekkel. Végleges jegyek már nem kerültek kiadásra.
9–10. kép. Az 1927. évi dollár kölcsön 1946-os ideiglenes elismervénye és szelvényei
(BFL IV.1413.i 532. kötet 1927)
Nyomda, művészek
Az értékpapírok megjelenésükkel éppúgy a kibocsátó üzenetét közvetítették, mint a pénzek. Megjelenítésük kötött műfaj, de a megrendelő is sok mindent meghatározhat. Stílusuk inkább hagyományos, konzervatív, ezzel is a leendő vásárlók bizalmát kívánták megnyerni: stabilitást, megbízhatóságot sugározva. Külsejük az értékpapírokat vásárló társadalmi réteg igényét tükrözte.[21] A fővárosi értékpapírokon is jól tetten érhető a művészi stílusok változása. Két kibocsátás kivételével Budapest Székesfőváros Házinyomdájában készültek. A főváros egyesítése előtt mindhárom városnak volt saját nyomdája. Az első székesfővárosi kötelezvény, az 1897-es Pesti Könyvnyomda Rt.-ben készült, a belvárosi Hold utcában. A pesti és a budai kőnyomda 1874-es egyesítésével létrejött nyomda lett a későbbi Székesfővárosi Házinyomda[22] elődintézménye, amely a Városháza épületében működött 1895-ben négy kézisajtóval és 10-15, 1911-ben 150-170, 40 éves jubileuma idején 386 alkalmazottal. A második, az 1903-as kibocsátástól kezdve az utolsó, 1946-os papírokig a kötelezvényeket és szelvényeit szigorú számvevőségi ellenőrzés mellett a Székesfővárosi Házinyomda állította elő az 1927-es kivételével. Azt American Banknote Company gyártotta az Amerikában ismert és kedvelt, de a magyartól eltérő stílusú ábrázolással és betűtípussal.
11–12. kép. A Székesfővárosi Nyomda belső termei.
(BFL XV.14. 3. kisdoboz)
Az értékpapírokon tekintélyes helyet foglal el a kötvénytulajdonosok tájékoztatására szolgáló szöveg. Ezt díszes keret, növényi ornamentika, a városcímer veszi körül. Több esetben az első oldal felső harmadában városkép látható: jellemzően a Duna-part, a budai vár, az Erzsébet híd, és a Lánchíd. Budapesti látkép először az 1910-es angol font sterling kölcsönön szerepel először és az 1942-esen utoljára. Az 1939-es kötvényen ülő munkásférfit ábrázoló szobor figurája dominál, a városkép csak a háttér szerepét tölti be.
13. kép Az 1939. évi aranypengőre szóló kötelezvények
(BFL IV.1413.i 532. kötet 1939)
Mivel a korszakban az alkalmazott grafika elismerése még váratott magára, a grafikai megoldásokról szóló döntéseket, terveit a tervezők, grafikusok, metszők személyét legtöbbször homály fedi. Szignót ritkán találunk, a fővárosi kibocsátásokon egyáltalán nem, így csak a stílusjegyek alapján lehet következtetni egy-egy művész személyére.
A folytatás
A második világháborút követő változások során az adósságszolgálattal kapcsolatos feladatok a fővárostól az állam kezébe kerültek. Az államosítások és a budapesti tőzsde bezárása miatt az értékpapírok érvényessége megszűnt. Ezt követően mintegy négy évtizeden át csak állami papírok, az ún. békekölcsönök jelenhettek meg. Az 1980-as években új jogszabályi környezet biztosította az értékpapírok ismételt kibocsátását.[23] 1990-től indult újra a tőzsde, majd néhány éven belül a nyomtatott értékpapírok fokozatosan átadták helyüket a dematerializált papíroknak. Mindez a fővárosi értékpapírok kibocsátását már nem érinti.
A koronára és pengőre szóló értékpapírok beváltására az államosítások után nem volt lehetőség. A háború előtt kötvényeket szerzett külföldi tulajdonosok számára a hiteleket az államosítás utáni évtizedekben kétoldalú egyezmények keretében rendezték. A külföldi valutára szóló kötvények tulajdonosai több ízben a bíróságon igyekeztek érvényt szerezni követeléseiknek. Ma a legtöbb kötvény, kötelezvény azonban történeti értékpapírként köz- és magángyűjteményeket gazdagít.
Budapest Székesfőváros értékpapír-kibocsátásai 1897–1946
Kibocsátás dátuma | Címletek | Névérték | Kamat | Futamidő | |
1 | 1897. 03. 01. kötelezvény | 200, 1000, 2000, 5000, 10.000 korona | 50.000.000 forint = 100.000.000 korona | 4% | 50 év |
2 | 1903. 04. 01. kötelezvény | 200, 1000, 5000, 10000 korona | 46.510.400 korona | 4% | 50 év |
3 | 1910. 02. 01. bond | 20, 100, 500, 1000 font | 2.000.000 font = 48.000.000 korona | 4% | 50 év |
4 | 1911. 05. 01. kötelezvény | 400 korona = 420 frank | 100.000.000 korona = 105.000.000 frank | 4% | 50 év |
5 | 1914. 03. 02. kötelezvény | 4800 korona = 4080 márka = 200 font = 5040 frank = 2400 holland forint | 158.000.000 korona = 134.300.000 márka = 6.583.000 font = 165.900.000 frank = 79.000.000 holland forint | 4 ½% | 50 év |
6 | 1916.04.01. kötelezvény | 100.000 márka | 13.000.000 márka | 5 ¾% | 10 év |
7 | 1916. 07. 14. kötelezvény | 200, 1000, 10.000 korona | 80.000.000 korona | 6% | 60 év |
8a | 1918. 05. 18., kötelezvény | 200, 1000, 5000, 10.000 korona | 150.000.000 korona | 4 ½% | 60 év |
8b | 1918. 07. 14. kötelezvény | 200, 1000, 5000 korona | 80.000.000 korona | 6% | |
9 | 1920. 01. 18., 1920. 05. 19. kötelezvény | 200, 1000, 5000 K | 200.000.000 korona | 4 ½% | 60 év |
10 | 1927. 06. 01. | 500, 1000 dollár | 20.000.000 dollár = 99.000.000 pengő | 6% | 35 év |
11 | 1936. 08.01. kötelezvény | 10.000 aranypengő | 9.000.000 aranypengő | 5 ½% | 20 év |
12 | 1937. 09. 01. kötvény | 10.000 pengő | 5.000.000 aranypengő | 4 ½% | 30 félév |
13 | 1938. 03. 01. kötvény | 10.000 aranypengő | 4.200.00 aranypengő | 5 ½% | 40 félév |
14 | 1939. 09. 01. kötelezvény | 10.000 aranypengő | 20 millió aranypengő | 4% | 80 félév |
15 | 1941. 03. 01. kötvény | 10.000 aranypengő | 1.000.000 aranypengő | 5 ½% | 40 félév |
16 | 1942. 04. 01. kötvény | 10.000 aranypengő | 13.300.000 aranypengő | 5 ½% | 30 félév |
17 | 1943. 08. 01. kötvény | 500, 1000, 5000, 10.000 aranypengő | 31.000.000 aranypengő | 5 ½% | 30 félév |
18- 10 | 1946. ideiglenes kötelezvény | 480, 2400 korona; 20, 500, 1000 font; 1000 dollár |
Levéltári források
Budapest Főváros Levéltára (BFL)
IV.1413.i. 532. kötet. Budapest Székesfőváros Számvevősége. A székesfővárosi
törlesztéses kölcsönök kötvényeinek és szelvényeinek minta példányai
IV.1413.i. 468. kötet. 2 millió fontos kölcsönök. 2 milliós fontos 1910. évi 4%-os
kölcsön összes sorshúzási jegyzékei (1910-1925)
IV.1420.e. A székesfővárosi kölcsönök iratainak gyűjteménye (1920-1950)
VII.151. Rupp Zsigmond közjegyző iratai (1910–1914)
XV.14. 1-3. kisdoboz. Budapest Székesfőváros Házinyomdájának történetére
vonatkozó iratgyűjtemény
Nyomtatott források
A főváros kölcsönügyeire vonatkozó okmányok gyűjteménye. I. köt., Külföldi kölcsönök. összeáll.: Gárdonyi Albert. Budapest, 1923.
Magyar Takarékpénztárak és Bankok évkönyve. II. évf., szerk.: Makai Ernő. Budapest, 1937.
Felhasznált irodalom
Emlékkönyv Jauernik Nándor székesfővárosi házinyomdai igazgató 25 éves szolgálati jubileuma alkalmából. Budapest, 1911.
Fővárosi almanach, lexikon és útmutató. Szerk. Gúthi Imre. Budapest, 1907–1909.; 1910–1912.; 1913–1915.; 1916–1918.
Fülöp 2017.
Fülöp Tamás: Erőtartalékok a nemzeti célok szolgálatában – Az 1925. évi városi kölcsön és felhasználásának alternatívái. Hitelintézeti Szemle (2017) 9. sz. 140. p.
Páczner–Zala 1928.
Páczner Jenő – Zala Zsigmond: Budapest székesfőváros kölcsönei. Budapest, 1928.
Pallos 1993.
Pallos Lajos: Történeti értékpapírok a Legújabbkori Történeti Múzeumban. I. rész. Folia Historica 18. (1993) 289–316. p.
Pallos 1996.
Pallos Lajos: Történeti értékpapírok a Legújabbkori Történeti Múzeumban. II. rész. Folia Historica 20.(1996) 159–175. p.
Pallos 2000.
Pallos Lajos: Értékpapír kiállítás a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara megalakulásának 150. évfordulója, valamint a Nemzetközi Kereskedelmi Kamarák Világkongresszusa alkalmából. Budapest, 2000.
Sipos 1996.
Sipos András: Várospolitikai és városigazgatás Budapesten 1890–1914. In: Várostörténeti tanulmányok. 3. Budapest, 1996, 130–146. p.
Sipos 2002.
Sípos András: Ostende-i napló. Budapest székesfőváros és a külföldi hitelezők tárgyalásai 1925-ben. Fons 9. (2002) 1-3. sz. 399–432. p.
Sipos 2018.
Sipos András: Kísérletek a Budapest I. világháború előtti külföldi kölcsöneinek rendezésére. 1919–1922. Fons 25. (2018) 4. sz. 505–525. p.
Sipos 2019.
Sipos András: Budapest I. világháború előtti külföldi kölcsöneinek rendezése 1922–1925. In: Fons 26. (2019) 3. sz. 273–300. p.
Uj Budapest, 1928. május 5. 6. p., 1936. október 24. 3. p.
[1] 1872. évi XXXVI. tc. Buda-Pest fővárosi törvényhatóság alakításáról és rendezéséről. 4,, 58., 60. §.
[2] Kötelezvény volt a neve, de inkább a sorsjegy kategóriájába tartozik. ld. Pallos 1993. 311. p.
[3] 1871. évi XLI. tc. A sz. kir. Pestváros által felveendő kölcsön bélyeg- és adómentessége iránt
[4] 1870. évi X. tc. A Duna-folyamnak a főváros mellett szabályozásáról s a forgalom és közlekedés érdekében Buda-Pesten létesítendő egyéb közmunkák költségeinek fedezéséről és e közmunkák végrehajtási közegeiről
[5] Pallos 2000. 75. p.
[6] Páczner–Zala 1928, 17. p.; A nyereménykölcsön/nyereménykötvény olyan értékpapír, amely a kamatokon és a visszatörlesztésen kívül nyereményhúzásokon is részt vett. A papír így törlesztési és nyereményhúzáson is részt vett. A törlesztési sorsoláson kihúzott kötvényt visszatörlesztették. Tulajdonosa nyereményjegyet kapott, ami után kamat nem járt, de későbbi nyereménysorsolásokon részt vehetett.
[7] 1914. június 10. Tanácsi határozat a kölcsönszerződés levéltári őrzéséről. 75.179/1914–VI. sz. Gárdonyi. 267-268. p.
[8] 117/1910. sz. határozat. In = A főváros kölcsönügyeire vonatkozó okmányok gyűjteménye. I. köt., Külföldi kölcsönök. összeáll.: Gárdonyi Albert. Budapest, 1923, 85. p.
[9] Uo. 1910. augusztus 19. 108. p.
[10] Uo. 1911. május 5. Közgyűlési határozat a 100 millió koronás francia kölcsön tárgyában. 156–160. p.
[11] Uo. 1914. május 2. A Dresdner Bankkal kötött 158 millió koronás kölcsönszerződés. 244–248. p.
[12] Uo. 1914. március 10. Tanácsi határozat a magyar bankcsoportot illető ideiglenes elismervények előállításáról. 254–255.p.
1914. június 20. Tanácsi határozat a kölcsönkötelezvények nyomdai előállításáról. A teljes nyomtatáshoz szükséges 85 ládányi papír nem került teljes egészében felhasználásra. Visszaküldték, de a hadiállapot miatt nem a péterfalvi gyárnak, (Erdély, Szeben vármegye) hanem a Nezsideri Papírgyártó Rt-nek (Neusiedl am See). A selejtnek minősített és a számozatlan példányokat meg kellett semmisíteni. Uo. 270–272. p.
[13] Uo. 1914. október 26. Kereskedelmi miniszteri rendelet a francia kölcsön törlesztő szolgálatának betiltásáról. 214. p.
[14] Uo. 1916. március 8. Közgyűlési határozat a kölcsöntörlesztő szolgálat márkaszükségletének biztosítása érdekében felvett kölcsönről. 294–296. p.
[15] Uo. 1919. június 28. Pénzügyi népbiztossági leirat a fővárosi kölcsönök külföldi esedékességinek beváltása tárgyában. 310. p.
[16] Uj Budapest, 1936. október 24. 3. p.
[17] Páczner–Zala 7. p., Uj Budapest, 1928. május 5. 6. p.
[18] Magyar Takarékpénztárak és Bankok évkönyve II. évf., szerk.: Makai Ernő. Budapest, 1937, 48-49. p.
[19] 1933-ban Budapest hiteltartozása 366 447 892 pengőt tett ki. Fülöp 2017. 140. p.
[20] Uo. 262., 264. p.
[21] Pallos 1996. 162. p.
[22] A házinyomda gyártott – többek között – BSZKRT, fürdő-, állatkerti-, kórházi-és népkonyhajegyeket, étkezési és temetőbárcákat, budapesti térképeket, utcák névjegyzékét, naptárakat, képeslapokat, plakátokat, a Városi Szemlét, az egyre nagyobb teret nyerő turizmus számára propagandaanyagokat, forgalmi adó- és városi bélyegeket, statisztikai kiadványokat, járványügyi hirdetményeket, valamint a székesfőváros tanácsának összes nyomtatványát. A városi törlesztéses kölcsönök felvételéhez szükséges kötvények, szelvények nyomtatását is a házinyomdára bízta a székesfőváros tanácsa, ami többletbevételt eredményezett a nyomdának.
Az 1948. évi XXV. törvény alapján állami tulajdonba került 22 nyomdaipari vállalat között volt Budapest Székesfőváros Házinyomdája is. Az államosítások során 1949-ben megszűnt, jogait és kötelezettségeit a Budapest Nyomda Nemzeti Vállalat vette át. Két évvel később a párt az MTA alá rendelte, majd az Akadémiai Kiadóval együtt működött az 1996-os szétválásig.
[23] Az Elnöki Tanács 1982. évi 28. törvényerejű rendelete kötvények, az 1986. évi 34. számú törvényerejű rendelet a részvények kibocsátását tette lehetővé.